Εγκατάσταση μετεωρολογικού σταθμού.

Πραγματοποιήθηκε στις 17 Ιανουαρίου 2022 το σχολείο μας η  εγκατάσταση ένος μετεωρολογικού σταθμού  (Davis Vantage Vue). Έτσι ουσιαστικά και υλοποιήθηκε και ένα σημαντικό κομμάτι του σχεδίου δράσης που είχε προγραμματιστεί αλλά καλύφθηκε και ένα ουσιαστικό κενό στην μετεωρολογική πληροφόρηση της τοπικής κοινωνίας καθώς δεν υπήρχε κάτι παρόμοιο σε κανένα άλλο σημείο του διοικητικού κέντρου Δήμου Τεμπών.

Η εγκατάσταση έγινε από τον κ. Αρχοντή Πάνο ερασιτέχνη μετεωρολόγο ο οποίος με τις γνώσεις του και την προθυμία του συνέβαλε ουσιαστικά στην ολοκλήρωση του εγχειρήματος.

Ο σταθμός τοποθετήθηκε στην οροφή του σχολείου και άμεσα  ξεκίνησε να λειτουργεί. Η  καταγραφή των μετεωρολογικών δεδομένων θα είναι πλήρης καθώς περιλαμβάνει θερμόμετρο, υγρόμετρο, πιεσόμετρο, ανεμόμετρο και πλήθος άλλων λειτουργειών. Σύντομα θα ξεκινήσει η διαδικτυακή παρακολούθηση του  κάτι που θα ικανοποιήσει ένα χρόνιο αίτημα της τοπικής αγροτικής κοινότητας.

Πριν την εγκατασταση οι μαθητές του Λυκείου παρακολούθησαν μία πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση του σταθμού και διατύπωσαν αρκετες αποριες  για τη  λειτουργία και τη χρησιμότητά του.

Η προσπάθεια εξωστρέφειας και "ανοίγματος" του σχολείου στην τοπική κοινωνία συνεχίζεται.