Εργαστήρι ανακύκλωσης.

Λειτουργεί και φέτος στο σχολείο μας εργαστήρι ανακύκλωσης. Συλλέγουμε παλιές  ηλεκτρονικές συσκευές  (κυρίως υπολογιστές , κινητά, λάπτοπ και περιφερειακά υπολογιστών) και μετά από την σχετική αξιολόγηση της κατάστασης  τους  και την αφαίρεση  όποιων  πιθανώς χρήσιμων ανταλλακτικών προωθούνται σε εταιρεία ανακύκλωσης στην περιοχή μας.

Η όλη διαδικασία πραγματοποιείται από μαθητές (της Α και Β Λυκείου) υπό την επίβλεψη εκπαιδευτικών.

Οι μαθητές αποκτούν γνώσεις και δεξιότητες  και ανακαλύπτουν την αξία της ανακύκλωσης

Διαβάστε Περισσότερα

Τα ποδήλατά μας, όπως τα όνειρα μας ξέρουν από ανηφοριές

Στα πλαίσια της βιωματικής δράσης των Β1και Β2 του Γυμνασίου  Μακρυχωρίου "Τα ποδήλατά μας, όπως τα όνειρα μας ξέρουν από ανηφοριές" ο Ποδηλατικός Γυμναστικός Σύλλογος Λάρισας επισκέφτηκε το σχολείο μας.Οι προπονητές του συλλόγου μίλησαν στα παιδιά για το αγώνισμα της ποδηλασίας. Συζήτησαν μαζί τους σχετικά με την ενδυμασία, τους κανόνες ασφάλειας, την οδική συμπεριφορά του ποδηλάτη κ.α.. Στη συνέχεια τα παιδιά έπαιξαν παιχνίδια με τα ποδήλατα.