Τέχνης Γυρίσματα

Συμμετοχή του Γυμνασίου-Λ.Τ. Μακρυχωρίου στην εκπαιδευτική δράση

Τέχνης Γυρίσματα

Με αφορμή την επανέκθεση της Συλλογής Κατσίγρα, η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας και η Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας - Μουσείο Γ.Ι. Κατσίγρα συνεργάστηκαν στη δράση «Τέχνης γυρίσματα», κατά το σχολικό έτος 2017-2018.

Σχολεία της περιφερειακης ενότητας Λάρισας προσκλήθηκαν να συμμετάσχουν με  στόχο

• τη βιωματική γνωριμία των εκπαιδευτικών και των μαθητών/τριών με τη Δημοτική Πινακοθήκη,
  • τη συμμετοχή στην εκστρατεία ανάδειξης της νέας έκθεσης της Πινακοθήκης με τη δημιουργία βίντεο, ραδιοφωνικών μηνυμάτων, αφίσας
  • την έκφραση της δημιουργικότητάς τους

Από το σχολείο μας συμμετείχαν η φιλόλογος κ. Ζέτα Τσίγκα με τους μαθητές της Β’ τάξης λυκείου και ο φυσικός, κ. Στέλιος Ντούσιος, με τους μαθητές της Γ’ τάξης γυμνασίου.

Οι δύο εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν διαλέξεις και εργαστήρια στα εξής θέματα:

• «Επανέκθεση της Συλλογής Κατσίγρα: Επιχειρώντας τον ζωντανό διάλογο με τους θεατές», από την κ. Συραγώ Τσιάρα, Ιστορικός Τέχνης-Διευθύντρια του Κέντρου Σύγχρονης Τέχνης και 6ης Μπιενάλε Θεσσαλονίκης
  • «Προϊόντα πολιτισμού και η προβολή τους. Το παράδειγμα μεγάλων Μουσείων και Συλλογών», από την κ. Βαλεντίνη Μαργαριτοπούλου, Μουσειολόγο, Συνεργάτη της Δημοτικής Πινακοθήκης
  • «Δημιουργικός σχεδιασμός διαφημιστικού μηνύματος: (Περιοδικά, Φυλλάδια, Υπαίθρια διαφήμιση – Biliboard, Μέσα συγκοινωνίας ( transit advertising)», από την κ. Ιφιγένεια Σδούκου, Εικαστικό, Εκπαιδευτικό
  • «Μυστικά της παραγωγής μιας ταινίας μικρού μήκους», από τον κ. Νίκο  Αλέτρα – Αρτινό, Δημοσιογράφο, κριτικό κινηματογράφου και σκηνοθέτη
  • «Τα λογισμικά δημιουργίας ψηφιακής αφίσας και βίντεο», από τον κ. Ρίζο Χαλιαμπάλια, Εκπαιδευτικό πληροφορικής

Υλοποίηση της εκπαιδευτικής δράσης

Η κυρία Τσίγκα με τη Β’ τάξη λυκείου υλοποίησε τη δράση στο πλαίσιο της Δημιουργικής Εργασίας, με τίτλο «Καθρέφτες. Κοινωνικές αναπαραστάσεις στη λογοτεχνία και τις οπτικές τέχνες». Οι μαθητές/ μαθήτριες έγραψαν χαρακτηρισμούς ηρώων από δέκα κείμενα λογοτεχνίας, περιηγήθηκαν στην ψηφιοποιημένη  Συλλογή Γ. Ι. Κατσίγρα, έμαθαν πώς διατυπώνεται η περιγραφή εικαστικών έργων, έκαναν συγκριτική ανάλυση κοινωνικών προτύπων και αντι-προτύπων στις σε εικαστικά έργα τέχνης και τέχνης της φωτογραφίας. Επίσης, επισκέφτηκαν την Πινακοθήκη, ξεναγήθηκαν από τη μουσειολόγο κ. Μαργαριτοπούλου και τον εικαστικό κ. Χρηστάκη και συμμετείχαν σε παιχνίδι φωτογράφησης tableau-vivant και τις επεξεργάστηκαν με ψηφιακά εργαλεία δημιουργώντας αφίσες. Έγραψαν δελτίο τύπου και συμπλήρωσαν ερωτηματολόγιο. Τα προϊόντα των εργασιών αναρτήθηκαν σε ψηφιακό πίνακα ανακοινώσεων linoit.

Ο κύριος Ντούσιος υλοποίησε τη δράση στο πλαίσιο της Συνθετικής Εργασίας της Γ’ γυμνασίου, με τίτλο «Συνειρμοί». Οι μαθητές περιήθηκαν στην ψηφιοποιημένη  Συλλογή Γ. Ι. Κατσίγρα και επισκέφτηκαν την Πινακοθήκη. Στη συνέχεια επέλεξαν ένα έργο ζωγραφικής το οποίο ανασύρει συνειρμικά μνήμες και συναισθήματά τους, εμπλουτίζοντας βωματικά τις γνώσεις τους για την ιδιότητα του «συνειρμού», που διδάσκονται στο μάθημα της Βιολογίας. Οι συνειρμοί των παιδιών καταγράφηκαν σε ένα βίντεο.

Ολοκλήρωση της δράσης

Στις 8 Μαρτίου 2019, η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας και η Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας - Μουσείο Γ.Ι. Κατσίγρα διοργάνωσαν ημερίδα παρουσίασης των έργων όλων των σχολείων που έλαβαν μέρος στην εκπαιδευτική δράση. Οι μαθητές της Β΄λυκείου 2017-2018 (φέτος τελειόφοιτοι), έλαβαν διάκριση για τη φωτογραφία τους που έγινε αφίσα (poster 1) και τους δόθηκε ως αναμνηστικό ένα λεύκωμα της Πινακοθήκης. Όλες οι αφίσες ήταν οι εξής: