E.U.S.O. 2015

Το σχολείο μας πήρε μέρος για πρώτη φορά στον ευρωπαϊκό διαγωνισμό φυσικών επιστημών E.U.S.O.

Οι μαθητές της ομάδας Μακρυχωρίου που συμμετείχαν στον διαγωνισμό ήταν οι Ειρηναίος Κυρίτσης, Χαράλαμπος Μπούτος και Μαρία Ραπούσι ενώ την προετοιμασία ανέλαβε ο φυσικός Στέλιος Ντούσιος.

Ο διαγωνισμός EUSO 2015 (European Union Science Olympiad - Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών) γίνεται φέτος για 13η χρονιά. Οι μαθητές που λαμβάνουν μέρος μπορεί να είναι μαθητές της Β' Λυκείου (ή νεότεροι) και η εργασία τους είναι καθαρά πειραματική και ομαδική. Στη διάρκεια μίας ώρας για κάθε μάθημα καλούνται να ακολουθήσουν τις οδηγίες μιας εργαστηριακής άσκησης σε Φυσική, Χημεία και Βιολογία. Να πραγματοποιήσουν ένα πείραμα, να κάνουν μετρήσεις, να τις αποτυπώσουν σε διαγράμματα να τις αξιολογήσουν και να βγάλουν συμπεράσματα.

Η αξιολόγηση των ομάδων αφορά στην ευχέρεια χρήσης των οργάνων και των ουσιών, το επίπεδο συντονισμού και συνεργασίας μεταξύ των μαθητών, την ικανότητα λήψης και μαθηματικής επεξεργασίας των δεδομένων, αλλά και την κριτική ικανότητα ανάλυσης των αποτελεσμάτων. Η ομάδα που θα διακριθεί πανελλαδικά θα συμμετέχει στην Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα που θα γίνει φέτος στην Αυστρία.

Εικόνες από τον προκριματικό διαγωνισμό.