EUSO 2016

Για δεύτερη φορά φέτος το σχολείο μας πήρε μέρος στον διαγωνισμό για την πρόκριση στην Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών του 2016 (European Union Science Olympiad - EUSO). Τον τοπικό διαγωνισμό οργάνωσε το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Λάρισας με υπεύθυνο τον κ. Δημήτριο Νάκο. Από το σχολείο μας συμμετείχαν, με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και ενθουσιασμό, οι μαθητές της Β' Λυκείου, Μαριάννα Μήλιου, Ζήσης Σάκας και Κωνσταντίνος Δημουλιός με υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον φυσικό κ. Στέλιο Ντούσιο.

EUSO 2016 - Μακρυχώρι Λάρισας

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία μέσα από τις συναντήσεις προετοιμασίας και τη διαδικασία του διαγωνισμού να εξοικιωθούν σε εργαστηριακό περιβάλλον με ένα πλήθος οργάνων και συσκευών και να βιώσουν ομαδοσυνεργατικά την εμπειρία της διεξαγωγής πειραμάτων, την καταγραφή μετρήσεων και την αξιολόγηση αποτελεσμάτων.