E.U.S.O. 2019

Το Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2018 πραγματοποιήθηκε στη Λάρισα για μία ακόμη χρονιά ο προκριματικός διαγωνισμός για την Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών EUSO 2019, που φέτος θα γίνει στην Πορτογαλία. Το σχολείο μας πήρε μέρος με την εξαιρετική ομάδα των παιδιών της Β' Λυκείου: Ανδρέα Πούλι, Τάσο Τσέτσιλα και Γιώργο Διονυσίου.

Ο πειραματικός διαγωνισμός υπέβαλε τους μαθητές σε τρεις μονόωρες δοκιμασίες που αφορούσαν σε καθαρά πειραματικές διαδικασίες βιολογίας, χημείας και φυσικής. Οι μαθητές που συνατήθηκαν με μαθητές άλλων σχολείων του νομού, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και πέρα από την κατάταξη που αναμένουν, κέρδισαν σίγουρα μία μοναδική μαθησιακή - εργαστηριακή εμπειρία έξω από τα πλαίσια του καθημερινού προγράμματος των σπουδών τους. Τους μαθητές προετοίμασε και συνόδευσε ο φυσικός του σχολείου μας Στέλιος Ντούσιος.