Πενθήμερη εκδρομή στην Αθήνα.

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης του Λυκείου Μακρυχωρίου πραγματοποίησαν πενθήμερη εκδρομή στην Αθήνα από τις 21/2 έως 25/2.Επισκέφθηκαν το Αττικό Ζωολογικό Πάρκο, την Ακρόπολη και το Νέο της Μουσείο, το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο ,την Παλιά Βουλή ,το Πολεμικό Μουσείο ,το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και το Μουσείο Γουλανδρή  Φυσικής Ιστορίας .

Οι μαθητές θαύμασαν τα αξιοθέατα του αρχαίου και σύγχρονου πολιτισμού της πρωτεύουσας, περπάτησαν στους δρόμους της Πλάκας και στο Μοναστηράκι, απόλαυσαν τη βόλτα τους στην πλατεία Συντάγματος, στον Εθνικό κήπο και στο χώρο του Ζαππείου Μεγάρου.

Στις βραδινές τους αποδράσεις  παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση “Underground” που αφηγείται την επική ιστορία δύο φίλων κατά τη διάρκεια του πολέμου στην πρώην Γιουγκοσλαβία και εντυπωσιάστηκαν από τις εικόνες της νυχτερινής ζωής της πρωτεύουσας.

Αποχαιρέτησαν την Αθήνα αποκομίζοντας γνώσεις από την επίσκεψη στα μουσεία και στο ιστορικό κέντρο της πόλης αλλά κι εμπειρίες από το  σύγχρονο τρόπο ζωής μιας μεγαλούπολης.