2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015, στο σχολείο μας διοργανώθηκαν για 2η χρονιά εκδηλώσεις στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού. Οι μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου είχαν την ευκαιρία να αναβιώσουν το πνεύμα των Ολυμπιακών Αγώνων αλλά και των Παραολυμπιακών Αγώνων μέσα από πολλές δραστηριότητες.

2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Μετά από μία όμορφη τελετή έναρξης ενημερωθήκαμε για την ιστορία του θεσμού, το αρχαίο πνεύμα των αγώνων, τα ιδεώδη και τις πανανθρώπινες αξίες που αναδεικνύονται μέσα από αυτούς. Ακούσαμε τον Ολυμπιακό Ύμνο και άρχισαν οι αθλητικές εκδηλώσεις. Στίβος, μπάσκετ, ποδόσφαιρο, βόλεϊ και προσομοίωση των παραολυμπιακών αθλημάτων που κέρδισαν το πιο δυνατό χειροκρότημα. Ακολούθησε η βράβευση των νικητών με κότινους και όλων των παιδιών για την ενθουσιώδη συμμετοχή. Οι εκδηλώσεις έκλεισαν με έναν μεγάλο κυκλικό χορό όλων των μαθητών στην αυλή του σχολείου.

Την διοργάνωση των εκδηλώσεων ανάλαβε η καθηγήτρια φυσικής αγωγής του σχολείου μας κα Σίσσυ Τσιτσιπά.