Exploiting the European experience in teaching

Project Based Learning & STEAM

learning

Τα τελευταία χρόνια το ελληνικό αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών περιέλαβε νέες εκπαιδευτικές μεθόδους που μας οδηγούν σε νέες δράσεις προσαρμογής. Σε αυτό το πλαίσιο οργανώσαμε ένα 24μηνο ευρωπαϊκό σχέδιο επιμόρφωσης για τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, με απώτερο στόχο να αυξήσουμε τα κίνητρα και τη συμμετοχή των μαθητών μας στις νέες εκπαιδευτικές μεθόδους, τα οποία δεν αποδείχθηκαν ακόμη ικανοποιητικά.

Ο πυρήνας του έργου είναι η εφαρμογή έγκυρων πρακτικών, τεχνικών και καινοτόμων μεθόδων διδασκαλίας και μάθησης στο σχολείο μας και η διάδοση της εμπειρίας μας καθώς και των αποτελεσμάτων και συμπερασμάτων στην εκπαιδευτική κοινότητα.

Συγκεκριμένα, τα θέματα που μας ενδιαφέρουν είναι η μάθηση που βασίζεται στην παραγωγή ενός έργου (Project Based Learning), το STEAM που αφορά στη χρήση νέων τεχνολογιών και ψηφιακών εφαρμογών στα θετικά μαθήματα και η ανάπτυξη ειδικών δεξιοτήτων των μαθητών. Πιστεύουμε ακράδαντα ότι η καλύτερη εφαρμογή αυτών των μεθόδων θα ενισχύσει τις προτεραιότητες του σχολείου μας και θα αναβαθμίσει την ποιότητα του εκπαιδευτικού έργου στο σύνολό του.

Οι στόχοι μας πρέπει να επιτευχθούν μέσω μιας δραστηριότητας κινητικότητας προσωπικού που θα διαρκέσει 2 έτη. Η Δράση ΚΑ1 του προγράμματος Erasmus+ περιλαμβάνει τρεις ροές: 4 εκπαιδευτικοί παρακολουθούν τρεις διαρθρωμένους κύκλους σεμιναρίων στο εξωτερικό κατά το πρώτο σχολικό έτος του σχεδίου.

• Η πρώτη ροή περιλαμβάνει την κατάρτιση των εκπαιδευτικών στη μέθοδο Project Based Learning στην Ιταλία.
  • Η δεύτερη ροή περιλαμβάνει την κατάρτιση σε τεχνικές που αφορούν την απόκτηση «ειδικών δεξιοτήτων» από τους μαθητές, επίσης στην Ιταλία.
  • Η τρίτη ροή στοχεύει στη χρήση της μεθόδου STEΑM με ψηφιακές εφαρμογές και λαμβάνει χώρα στην Εσθονία.

Το δεύτερο έτος του έργου είναι αφιερωμένο στην εφαρμογή, τον προβληματισμό και τη διάδοση.

IKY Erasmus logo