Storytelling από μακριά!

Η τελευταία συνάντηση μαθητών από τις 5 χώρες του προγράμματος, που θα γινόταν στην Χιρόνα της Ισπανίας, δεν επιτράπηκε δυστυχώς να γίνει δια ζώσης. Η πανδημία μας ανάγκασε να συναντηθούμε μόνο ψηφιακά μέσω των καμερών και να ανταλλάξουμε ιστορίες, ιδέες, υλικό και χαμόγελα μπροστά στην οθόνη.

Την τελευταία εβδομάδα πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων, η φοβερή και τρομερή ομάδα του storytelling του σχολείου μας, αποτελούμενη από 50 περίπου μαθητές και μαθήτριες, συναντήθηκαν και συνεργάστηκαν ψηφιακά με τους φίλους τους μαθητές από την Μάλτα, την Ρουμανία, την Βόρεια Μακεδονία και την Ισπανία, στην 3η διακρατική συνάντηση που διοργάνωσε αυτή τη φορά η Ισπανία.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε ανάθεση εργασιών αφήγησης από τη μία χώρα στην άλλη, δημιουργία κοινών παρουσιάσεων, ερωτήσεις κατανόησης των ιστοριών που εμπνεύστηκαν οι μαθητές των χωρών και απηύθυναν η μία στην άλλη ως πρόκληση. Η διαδικτυακή συνάντηση ολοκληρώθηκε με μια συγκινητική αποχαιρετιστήρια σύσκεψη την Παρασκευή, στην οποία συμπληρώσαμε με υλικό το κοινό website του προγράμματος, εκφράσαμε συναισθήματα, βγάλαμε συμπεράσματα και δώσαμε ραντεβού για την τελαυταία δράση του προγράμματος, στην οποία η ελληνική πλευρά θα αναλάβει την φιλοξενία. Στην τελευταία αυτή διεθνική συνάντηση θα γίνει και η παρουσίαση της τελικής έκδοσης του βιβλίου μας.

Erasmus logo