Story Tellying

story telling

Σε αυτή τη Δράση ΚΑ2 Erasmus+, μαθητές από τις τάξεις Γυμνασίου του σχολείου μας συμμετέχουν σε Ευρωπαϊκό πρόγραμμα μαζί με άλλες τέσσερις χώρες: Ρουμανία, FYROM, Ισπανία και Μάλτα. Στόχος του προγράμματος είναι να αναδείξει την αξία της προφορικής αφήγησης στην ανάπτυξη σχέσεων μεταξύ των διαφορετικών γενεών (διαγενεακή μάθηση) και στην εξέλιξη ενός λαού.

Τα παιδιά ζητούν από ηλικιωμένους ανθρώπους να τους αφηγηθούν ιστορίες που να αφορούν είτε δικές τους εμπειρίες από τα παλιά χρόνια, είτε ακόμη παλιότερες ιστορίες που τους έχουν αφηγηθεί στο παρελθόν οι δικοί τους. Παππούδες και γιαγιάδες έρχονται στην τάξη και μοιράζονται με τα παιδιά αναμνήσεις από την δική τους παιδική ηλικία. Ύστερα τα παιδιά γράφουν τις ιστορίες με τα δικά τους λόγια και τις μεταφράζουν στα Αγγλικά. Στη συνέχεια θα έχουν συναντήσεις με τα παιδιά των άλλων χωρών, κατά τις οποίες θα αφηγηθούν ό,τι έχουν ακούσει και θα διαβάσει ο ένας στον άλλο τις ιστορίες όπως τις έχουν γράψει.

StoryTelling

Μέσα από αυτή τη διαδικασία, θα προσπαθήσουν να βρουν κοινά σημεία στις ιστορίες τους και κατ' επέκταση στις κουλτούρες των λαών τους. Στο τέλος επιλέγοντας 10 αφηγήσεις από κάθε χώρα, θα δημιουργήσουν ένα κοινό βιβλίο (a Story Telling Book) που θα περιέχει όλον αυτόν τον θυσαυρό των ιστοριών!

IKY Erasmus logo