Wise & Inventive ScreenAgers!

ml

Το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ KA229 “Wise and Inventive Screenagers WISA” αποτελεί μια σύμπραξη 4 ευρωπαϊκών χωρών, με συντονίστρια χώρα την Τσεχία.

Στη σύγχρονη ψηφιακή εποχή τα σχολεία και οι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να παραμείνουν συνδεδεμένοι με τις πραγματικές ανάγκες των μαθητών, να κατανοήσουν την τάση τους να εκφράζουν την ψηφιακή τους ταυτότητα και να τους βοηθήσουν να γίνουν ασφαλείς και υπεύθυνοι χρήστες των ψηφιακών μέσων επικοινωνίας και ενημέρωσης.

Ο γραμματισμός στα ψηφιακά μέσα σήμερα είναι απαραίτητη δεξιότητα για έναν υπεύθυνο πολίτη. Τα μέσα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τη δημιουργία διακρίσεων, για παραπληροφόρηση, για προπαγάνδα, αλλά και για τη δημιουργία καινοτόμων εκπαιδευτικών προσεγγίσεων που μπορούν να εμπνεύσουν τους νέους ψηφιακούς χρήστες.

Δυστυχώς τα προγράμματα σπουδών μας δίνουν ελάχιστο χώρο στον γραμματισμό των μαθητών μας στα ψηφιακά μέσα. Η εκπαίδευση στην χρήση των ψηφιακών μέσων δεν αποτελεί ξεχωριστό μάθημα, αλλά γίνεται μόνο ως ένα προαιρετικό διαθεματικό ένθετο στο πρόγραμμα των μαθητών. Έρευνα που διενεργήθηκε μεταξύ των συνεργαζόμενων σχολείων μας έδειξε σημαντικές ελλείψεις στον γραμματισμό των μαθητών στα ψηφιακά μέσα, όπως και ότι οι μαθητές αφιερώνουν πολύ χρόνο στο διαδίκτυο. Το κίνητρο για τη Δράση ΚΑ2 του Erasmus+, Wise & Inventive ScreenAgers ήταν ακριβώς αυτό: στο τέλος των 2 ετών, να έχει σχεδιαστεί μια πρόταση διδασκαλίας (ένα διδακτικό σενάριο) με θέμα τον γραμματισμό στα ψηφιακά μέσα ενημέρωσης. Βασισμένη στη μέθοδο project, η πρόταση αυτή θα μπορεί είτε να ενσωματωθεί στο Αναλυτικό Πρόγραμμα είτε να εφαρμοστεί στο πλαίσιο των εξωδιδακτικών σχολικών δραστηριοτήτων.

Τέσσερα σχολεία με διαφορετικό υπόβαθρο και διαφορετική εμπειρία στη διδασκαλία ψηφιακού γραμματισμού θα πάρουν μέρος στο σχέδιο:

• Biskupske gymnazium Brno (Τσεχία, συντονιστής)
  • Colegiul Dobrogean "Spiru Haret" (Ρουμανία)
  • Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις Μακρυχωρίου (Ελλάδα)
  • Manavgat IMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Τουρκία)

Προσδοκούμε το πρόγραμμα να έχει σημαντικές θετικές επιπτώσεις στους μαθητές μας. Να γίνουν περισσότερο κριτικοί σε σχέση με το περιεχόμενο των μέσων ενημέρωσης, πιο ανθεκτικοί στη χειραγώγηση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης και να ενεργούν στο μέλλον ως σοφοί και υπεύθυνοι πολίτες.

Erasmus logo