EduWeb!

Τα παιδιά του σχολείου μας εκπαιδεύουν ψηφιακά αναλφάβητους ενηλίκους στη χρήση του ασφαλούς και δημιουργικού διαδικτύου.

eduweb

Το Ευρωπαϊκό project EduWeb ήταν μια εξαιρετική ευκαιρία για να εφαρμώσουμε στην πράξη πολλά από αυτά που μάθαμε με την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών μας μέσω του προγράμματος Erasmus+ KA1 "Exploiting the European experience in teaching". Εφαρμόσαμε μία μέθοδο project based learning για τους μαθητές μας, που είχαν την ευκαιρία να καλλιεργήσουν ειδικές ικανότητες (soft skills) πέρα πό τις συνήθεις εργασίες τους, χρησιμοποιώντας ως μέσο την τεχνολογία και ηλεκτρονικές εφαρμογές που συνδέονται άμεσα με τo Digital STEAM.

Παράλληλα η δράση ενίσχυσε την εξωστρέφεια του σχολείου, καθώς ανοίξαμε τις πόρτες μας στην τοπική κοινωνία και οι μαθητές/τριές μας ήρθαν αντιμέτωποι με ένα πραγματικό, σύγχρονο πρόβλημα της κοινωνίας μας, αυτό του ψηφιακού αναλφαβητισμού. Χωρίστηκαν σε ομάδες, οργάνωσαν τα μαθήματά τους, επέλεξαν τις μεθόδους και τα ψηφιακά εργαλεία, απευθύνθηκαν στην τοπική κοινωνία πείθοντας τους συνπολίτες τους να πάρουν μέρος στο πρόγραμμα και μετά από κάθε μάθημα αναστοχάστηκαν για να βελτιώσουν τη δράση τους και την αποτελεσματικότητά τους.

Ως Σύλλογος Διδασκόντων είμαστε πολύ περήφανοι για το έργο τους και αναγνωρίζοντας την ευεργετική επίδραση της εκπαιδευτικής εφαρμογής, είναι βέβαιο πως θα οργανώσουμε ανάλογες δράσεις στο μέλλον.

Erasmus logo

eduweb-project.eu