Tallinn University

Πανεπιστήμιο του Ταλίν

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας Στέλιος Ντούσιος και Γιώργος Κουκουτιανός συμμετείχαν σε πρόγραμμα Erasmus+ (Key Action 1) με θέμα το Digital STEAM που έγινε στο Πανεπιστήμιο του Ταλίν (Εσθονία).

Πέρασαν 6 υπέροχες ημέρες εκεί γεμάτες πλούσιες εμπειρίες. Αποκτήθηκαν εξαιρετικά χρήσιμες νέες γνώσεις για την εφαρμογή των νέων τεχνολογιών στην εκπαίδευση και έγινε ανταλλαγή απόψεων και ιδεών με συναδέλφους από αρκετές χώρες της Ευρώπης.

Οι εκπαιδευτικοί μας είπαν: "Το πανεπιστήμιο του Ταλίν μας εντυπωσίασε για πολλούς λόγους. Οι εγκαταστάσεις και οι υποδομές είναι άριστες, η οργάνωση δείχνει εξαιρετική αλλά και η ευελιξία ταυτόχρονα και οι άνθρωποι είναι αρκετά φιλόξενοι και πρόθυμοι να μοιραστούν τις γνώσεις τους. Μας κέντρισε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον η σχέση που έχει αναπτύξει το πανεπιστήμιο με την δευτεροβάθμια εκπαίδευση και η αλληλεπίδραση που έχουν οι μικροί μαθητές με αυτό. Κάτι που λείπει πάρα πολύ από τη χώρα μας."

Εδώ λίγες εικόνες από τους χώρους του πανεπιστημίου και τις δράσεις μας σε αυτό.