Ερευνητική Εργασία - Α Λυκείου

«Φλισκούνι και χαμόμηλο αρισμαρί και δυόσμο βασιλικό και δίκταμο τον ήθελα τον κόσμο»

Κατά τη διάρκεια του β τετραμήνου οι μαθητές της α λυκείου ασχολήθηκαν με την καλλιέργεια και χρησιμότητα των αρωματικών φυτών και βοτάνων στην ανθρώπινη καθημερινότητα.

Συγκεκριμένα βρήκαν πληροφορίες σχετικά με την αξία των αρωματικών φυτών και βοτάνων στην ιατρική, τη λαογραφία, τη μουσική και την κουζίνα ενός λαού. Εξέτασαν πώς διαμορφώνεται ένα καθημερινό μενού αποτελούμενο από συνταγές με χρήση αρωματικών φυτών και βοτάνων και πώς πραγματοποιείται. Μαγείρεψαν φαγητά και σνακ, αρωμάτισαν έλαια ή κρέμες και τα παρουσίασαν στο τέλος. Συνέλεξαν πληροφορίες και τις συμπεριέλαβαν σε ένα ενημερωτικό φυλλάδιο για τα διάφορα αρωματικά. Επίσης ερεύνησαν τον τρόπο με τον οποίο συνδέεται η χρήση των αρωματικών φυτών και βοτάνων με τη φαρμακευτική και την κοσμετολογία.

Τέλος κάναμε μια σύντομη παρουσίαση με το εν λόγω θέμα και αξιολογήσαμε την πορεία των εργασιών μας και τον εαυτό μας, καθώς και τους συνεργάτες μας

ΑΡΩΜΑΤΙΚΑ ΦΥΤΑ – ΑΙΘΕΡΙΑ ΕΛΑΙΑ

Κοσμετολογία